загрузка...

Зарубіжна література 7 клас

ГЕРОЇЧНЕ МИНУЛЕ В ЛІТЕРАТУРІ

 

ВАЛЬТЕР СКОТТ (1771-1832)

 

Вальтер Скотт народився в Единбурзі, столиці Шотландії, яка входила до складу Великої Британії. Рід його був давнім, але не зубожілим: батько - юрист, мати — донька професора медицини. Вони любили сина безмежно, а він ріс кволим і хворобливим. Чи не тому дитинство Вальтер Скоттпровів на дідовій фермі, де й вібрав у душу тисячі народних легенд та історій, пройнятих любов’ю до вітчизни, прагненням свободи. У них поєднувалося реальне й вигадане, звучала гордість за своїх шляхетних героїв. На батькове прохання Вальтер Скотт стае юристом, фахівцем шотландського права, але продовжує захоплюватися фольклором та історією.

У шістнадцять років Вальтер зустрівся з найвидатнішим шотландським поетом Робертом Бернсом. На той час Скотт уже надрукував власну поетичну збірку, але розумів, що ніколи не досягне у поезії висот Бернса. У 1799-1800 pp. Вальтер Скотт працює над виданням збірки шотландських народних балад. У 1805 р. він видає поему «Пісні останнього менестреля» і пізнає перший великий літературний успіх. У 1817 р. виходить роман «Роб Рой», а у 1819 — «Айвенго». Окрилений успіхом, Скотт придбав захаращений маєток і почав будувати замок. У ньому написав свої кращі романи, у ньому й помер. Висаджуючи у парку кущі й дерева, Вальтер Скотт казав: «Мої дуби переживуть мої лаври (тобто літературну справу)». На його рахунку садівника три тисячі верб, стільки ж каштанів та в’язів, дві тисячі кущів шипшини. І без ліку улюблених дубів.

Вальтер Скотт увійшов в історію світової літератури як батько історичного роману. Разом із його героями — Робом Роєм, лицарем Айвенго,королівським лучником Квентіном Дорвардом зростало не одне покоління читачів.

Твори Вальтера Скотта вплинули не лише на розвиток історичного жанру в художній літературі, а й на новітній роман загалом. І Бальзак, і Пушкін, і Куліш, і багато інших письменників вчилися в нього передавати дух відшумілих часів, вплітати романтичні, пригодницькі й любовні історії в реальну картину великих подій і життєвих потрясінь.

Історична оповідь пов'язана не тільки з історією, а й з художніми текстами певної історичної доби. Герой блукає світами, шукаючи визнання, потрапляє в небезпечні для життя місця, здійснює героїчний вчинок заради порятунку благородної дами.

Запитання

•  Де й коли минуло дитинство Вальтера Скотта? Як це вплинуло на формування інтересу до історичного минулого Шотландії та інших країн Європи?

•  Що ти дізнався про захоплення Вальтера Скотта?

загрузка...
загрузка...