загрузка...

Зарубіжна література 7 клас

Вступ

 

Закінчилося літо, і ти знову сидиш за шкільною партою. Перед тобою — підручник із зарубіжної літератури. Це не новий для тебе предмет. Тобі знайомі деякі твори світових майстрів слова за програмою п'ятого й шостого класів.

Цього разу ми підготували для тебе приємну можливість долучитися до творчості інших великих митців. Ми спробуємо навчити тебе пробуджувати власну уяву і творити світ навколо себе. Але тільки спробуємо — бо все залежить від тебе, від твого прагнення бути не просто споживачем (читачем) того, що розповідають інші, досвідчені творці. Ти — Людина, отож Творець власного життя, маленький Митець.

Читаючи художній твір, відшукуючи в розмаїтті опублікованих книжок свого автора, ти складаєш докупи маленькі цеглинки, з яких вибудовується твій характер, твоя особистість. І чим більше ти читаєш (не тільки програмових творів, а й інших авторів, інші тексти), тим швидше дорослішаєш, краще розумієш і світ, і себе. Отож душа твоя розправляє крила, пробуджується до життя — ти зростаєш духовно. Адже людина — це не тільки тіло. Це й душа. Саме вона прагне добра, краси. Вона співчуває, прагне допомогти тому, хто потрапив у біду, вона плаче і сміється. Душа потребує слова. Слова справжнього, глибокого, щирого, красивого, витонченого...

Література — мистецтво слова. Як воно зародилося, можна тільки здогадуватися. Але спробуймо уявити собі таку ситуацію, що відбувається в прадавні часи.

Ніч. Печера. Горить вогнище. Навколо нього сидять первісні люди. Шкура мамонта закриває вхід до печери. На стінах витанцьовують тіні від вогню. Погляд присутніх спрямований крізь язики полум’я назустріч образу, який породжує їхня уява. Одні бачать на стіні сцени полювання, іншим тіні розповідають про могутнього і сильного звіра, Царя звірів, який готується стрибнути через прірву...

А тепер уяви іншу картину.

Ніч. За вікном — велике місто. Тисячі великих і маленьких вогників. Світло у вікні. За столом сидить людина і щось записує в зошит. Перо скрипить на папері. Літера до літери — так твориться текст. Слова поєднуються між собою і розказують чиюсь історію життя. Про дівчинку, що пройшла сотні кілометрів у пошуках друга, якого вкрала і заморозила Снігова королева. Про хлопчика, який перетворював своє життя на цікаву пригоду і не втратив мужності, заблукавши в лабіринтах печери.

Бачиш, перед тобою розгорнулися історії, які розказали вогонь, зима і твоя уява. Мабуть, уява не тільки допомогла тобі побачити постаті людей, а й вирази їхніх облич, можливо, навіть угадати їхні характери. Це надало тобі можливість перетворитися на якусь мить на митця, який творить світ силою власної уяви.

Один із сучасних філософів сказав, що мистецтво слова з’являється тоді, коли людина прагне отримати задоволення, поділитися радістю життя, коли вона спілкується з власною уявою, грається породженими нею образами й вибудовує уявний світ. Звичайно, той уявний, художній світ відрізняється від реального, справжнього, у якому ми з тобою живемо. У ньому діють інші закони — закони художньої творчості й художньої правди. Але водночас цей світ дуже схожий на той, у якому ми існуємо.

Ну що б, здавалося, слова...

Слова та голос — більш нічого.

А серце б’ється — ожива,

Як їх почує...

Т. Г. Шевченко

Художня література — це не тільки гра й задоволення. Це ще й скарбниця мудрості. Не лише практичного життєвого здорового глузду, який потрібно засвоїти, щоб існувати у світі дорослих людей. А мудрості духовної як основи моральних і естетичних багатств людства. Література бере активну участь у формуванні життєвих цінностей людини. Вона виховує в нас естетичний смак, «підтягує» до відчуття краси, якщо воно в нас ще не прокинулося. Її пізнавальне значення важко переоцінити. Художня література розвиває почуття відповідальності, стверджує цінність людських чеснот. Вона допомагає вчитися будувати стосунки з навколишнім на прикладі життя інших людей, навіть якщо вони насправді є літературними героями, тобто героями художніх творів, і ніколи не зустрінуться нам на вулиці. Вони подають нам приклад для наслідування або ж спонукають до роздумів.

У книжках зібрано досвід багатьох поколінь. Вбирай його. Збагачуйся. Та пам’ятай, що інколи художній твір розповідає більше, ніж автор хотів сказати. Подеколи треба вчитуватися в художній текст, пробиватися до його суті крізь плетиво символів і складних образів, щоб зрозуміти його, збагнути головну ідею. Безперечно, тобі не обійтися без рятівної ниточки Аріадни, щоб знайти дорогу до такого розуміння в лабіринтах твору. Такою ниточкою для тебе будуть запитання на берегах сторінок нашого підручника, пояснення, тлумачення літературознавчих термінів і, звичайно ж, розповіді про деякі літературні явища.

Прочитавши твір, не поспішай відразу виконувати домашні завдання. Навчися спілкуватися з книжкою, діставати насолоду від прочитаного, поціновувати його красу.

Наш підручник складається з 8 розділів, до яких увійшли тематично згруповані тексти та завдання для роботи вдома і в класі. У книжці вміщено словник літературознавчих термінів, список художніх творів, обов’язкових для прочитання у восьмому класі.

Рубрики підручника мають допомогти тобі засвоїти прочитане.

Рубрика «Запитання і завдання» вчить вдумливо читати й розуміти текст та користуватися понятійним апаратом. Вона об’єднує кілька дрібніших рубрик:

«Спостереження» — допомагає зрозуміти текст, його тему, головну ідею, систему образів, перевірити глибину ознайомлення з текстом.

«Аналіз» — дає змогу сформувати навички користування найрізноманітнішими методами аналізу та інтерпретації тексту.

«Розвиток мовлення» — збагачує словниковий запас, сприяє розвитку мислення і мовлення, надає можливість використати знання, вміння й навички у власному досвіді, сформувати власне ставлення до порушених у тексті проблем.

«Узагальнення» — підсумовує знання з теорії літератури й допомагає окреслити основну тему та головну ідею твору.

«Творчий проект» («Пригоди лицаря», «Досьє») — це сукупність завдань, спрямованих на розвиток уміння створювати власний художній текст на основі здобутих на уроках літератури знань.

Рубрика «Нитка Аріадни» пропонує теоретичні поняття у стислій формі викладу.

«Контексти» — висвітлюють додаткову інформацію, потрібну для розуміння художнього твору.

Запитання рубрики «Ну що б, здавалося, слова...» розраховані на те, що, прочитавши й опрацювавши текст, ти поміркуєш наодинці про те, що саме він тобі дав, які почуття пробудив у твоїй душі, до яких роздумів підштовхнув.

Робота з ілюстраціями продовжує традицію, започатковану в підручниках із зарубіжної літератури п’ятого й шостого класів. Завдяки цій рубриці художній текст уводиться в коло інших видів мистецтва (живопис, архітектура, кінематограф, театр, мультиплікаційні фільми).

 

загрузка...
загрузка...