Сьомий подвиг Геракла: Авгієві стайні - МІФ І ЛІТЕРАТУРА - І семестр

Усі уроки Зарубіжної літератури 6 клас

Мета: ознайомити з міфом про сьомий подвиг Геракла, поповнювати «Словничок давньогрецьких імен і назв»; вдосконалювати навички аналізу тексту; засвоїти значення фразеологізмів міфологічного походження; здійснювати міжпредметні зв’язки.

Обладнання: міфологічний словник, книга М. Куна «Міфи і легенди Давньої Греції», тексти мініатюри Ф. Крівіна «Авгієві стайні».


У багатьох справах можна обійтися одним розумом,

без хоробрості, але ні в чому не можна обмежитися

однією хоробрістю, без розуму.

Індійська народна мудрість


ХІД УРОКУ

I. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання.

Переказ про перший подвиг Геракла від 1-ї особи.

II. Мотивація навчальної діяльності

На дошці записаний вислів, у якому закрите слово, що можна відгадати, розшифрувавши анаграму:

МОРУЗ (РОЗУМ)

Чи погоджуєтесь ви з такою думкою?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Підготовка до сприйняття твору

Чи знаєте ви, що означає вислів «авгієві стайні»? (Бруд, безладдя, занедбані справи)

Сьогодні ми дізнаємося про походження цього фразеологізму.

2. Робота зі словничком

Копрій — оповісник царя Авгія

Еліда — країна, де правив цар Авгія.

Еос — богиня ранкової зорі.

Авгій — елідський володар, син Геліоса й Гірміни; мав багато худоби, стійла якої не вичищалися 30 років. З іменем Авгія первісно пов’язувалося поняття про сонячне божество; бруд у стайнях — це туман і хмари, що їх розганяє сонячний день.

3. Читання міфу «Авгієві стайні»

4. Перевірка розуміння прочитаного

Тест

1) Чергове завдання Еврисфея Гераклові було:

а) небезпечним;

б) принизливим; v

в) легким.

2) Почувши про завдання вичистити Авгієві стайні, Геракл...:

а) зітхнув із полегшенням;

б) замислився;

в) спаленів від образи. v

3) Прибувши до Еліди, герой побачив:

а) розкішний палац Авгія;

б) стайні, що нагадували суцільне болото із запаморочливим смородом; v

в) безліч худоби на зелених полонинах.

4) Геракл зажадав за вичищення стаєнь:

а) десятину худоби Авгія; v

б) безсмертя;

в) подяку Еврисфея.

5) Як герой вичистив стайні Авгія?

а) Носив на плечах смердючі коші з гноєм;

б) знайшов собі помічників;

в) прокопав рівчак, і річка вимила стайні. v

6) Як реагував на вчинок Геракла цар Авгій?

а) Зрадів і щиро дякував герою;

б) не міг повірити в те, що сталося;

в) вигнав Геракла разом із сином Філеєм. v

5. Бесіда

• Чому Геракл не пішов одразу до палацу Авгія, а залишився біля стаєнь? (Він хотів подивитися, що йому потрібно буде зробити, зосередитися, поміркувати над тим, як вирішити цю проблему.)

• Чим цей подвиг героя вирізнявся від попередніх? (Раніше Гераклові більше були потрібні відвага і сила, а тепер знадобився і розум, бо тільки розумна людина могла знайти такий вихід із складної ситуації.)

• Чи можна назвати такий вчинок героя подвигом? (Так, тому, що за один день вичистити те, що забруднювалося 30років, та ще й зробити це самотужки — це не звичайний вчинок, а подвиг.)

• Чи була користь від цього вчинка Геракла кому-небудь, окрім Авгія? (Так, полегшено зітхнули люди з навколишніх сіл, до яких линув сморід з царських стаєнь й отруював їм повітря.)

• Про які риси характеру героя можна зробити висновки? (Розум, мудрість, любов до людей)

6. Літературні паралелі

— А тепер перенесемося разом з героями мініатюри Ф. Крівіна у майбутнє.

Авгиевы конюшни

К длинному списку исторических событий и лиц подошел маленький человек.

— Я Авгий. Поищите на «А».

— А кто вы такой? — спросил секретарь Истории.

— Известно кто — царь! Сын самого бога Солнца.

— Царей много, да не все попадают в Историю. Вы конкретно скажите, каковы ваши дела.

В разговор вмешался помощник секретаря:

— Поищите на «Г». Это тот Авгий, у которого Геракл чистил конюшни. Секретарь покачал головой:

— Опять этот Геракл! Столько мелюзги потащить за собой в Историю!

1964

• Чому секретар не знайшов імені царя Авгія в історії людства? (Тому що він не зробив значного внеску в історію.)

• Чи правий герой мініатюри, коли говорить: «Опять этот Геракл! Столько мелюзги потащить за собой в Историю!»? (Так, Геракл отримав почесне місце в історії людства завдяки своїм заслугам, подвигам, тоді як Авгій потрапив до неї лише тому, що мав до них опосередковану належність. За життя Геракл підкорявся царям і богам, але увійшов до історії, тоді як ті, хто мали величезну владу, були б забуті людством, якби не відважний герой та його подвиги.)

IV. Підсумки уроку

«Продовж речення»

Сьогодні на уроці я:

• здивувався...

• дізнався...

• познайомився...

• зробив висновки...

V. Домашнє завдання

Намалювати ілюстрації до міфів про Геракла.