Літературна казка. Мурад ас-Сібаї «Цвіркун та праця» - СКОРО КАЗКА МОВИТЬСЯ - 4 КЛАС

Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи

Мета: ознайомити учнів з казкою сирійського письменника; вчити цінити такі загальнолюдські чесноти, як духовність, шляхетність, індивідуальність; стверджувати думки про цінність творчої праці; складати усні анотації про зміст того чи іншого твору; виховувати кращі людські чесноти.

Обладнання: мапа світу; картки для контролю техніки читання; підручник; робочий зошит.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Щоб урок пройшов не марно,

Треба сісти рівно, гарно,

На уроці не зівай,

Швидко руку піднімай.

II. Актуалізація опорних знань

>> Перевірка домашнього завдання

1) Робота в парах.

Учні ставлять одне одному запитання, які склали вдома.

2) Вибіркове читання.

— Чим, на вашу думку, зворушив бабусю вірш Хлопчаків? Зачитайте.

— Яка головна думка байки «Ведмідь і мурашки»?

— Уявіть себе поруч із прадідусем.

— За якою темою ви б хотіли із ним поговорити?

3) Вікторина «Чи знаєш ти літературні жанри?».

Дидактична мета.: перевірити вміння розпізнавати жанри твору за суттєвими ознаками.

Учитель ставить запитання, учні відповідають.

Наприклад:

1) До якого жанру належить твір алегоричного змісту, у якому людське життя відтворюється в образі тварин, рослин, речей?

2) У якому жанрі ритмічно організована мова з метою посилення її виразності та емоційності?

3) Популярний жанр народної творчості, для якого властиве метафоричне або алегоричне зображення предмета чи явища, дотепне запитання з метою виявлення кмітливості того, хто відповідає.

4) Фольклорний розповідний твір про вигадані, а часто й фантастичні події.

5) Переказ про якісь події чи людей, але оповитий казковістю чи фантастичністю.

6) У якому літературному жанрі йдеться про одну або кілька подій у житті?

7) Жартівливий вислів, спеціально скомпонований зі складних для швидкого вимовляння слів, яким часто розважаються діти.

8) Які за жанром твори починаються словами: «У деякому царстві, в деякому государстві...», «Жили собі...»?

9) У яких за жанром творах можуть повторюватися події?

III. Мотивація навчальної діяльності учнів

— Сьогодні ми знову помандруємо у чарівний світ казки. Казка, яку ви почуєте сьогодні, добра і світла. У ній торжествує справедливість і добро. Слухайте, і ви переконаєтесь у цьому.

IV. Робота над новим матеріалом

1. Повідомлення про письменника

— Автор казки «Цвіркун та праця» — відомий письменник Сирії Мурад ас-Сібаї. Перу Мурада ас-Сібаї належать прозові твори та п’єси для театрів, у яких він талановито розповідав про ті проблеми, які хвилюють сирійських арабів. Письменник написав для дітей чимало літературних казок.

2. Читання казки підготовленим учнем

— Хто головний герой казки?

3. Словникова робота

Канючити

скрашує

жебрак

устигнути

дбайливий

підданих

делегація

звеселяв

виправдовуватись

— Доберіть синоніми до слів канючити, жебрак, скрашує.

4. Аналіз змісту казки. Вибіркове читання

— Як перебув зиму Цвіркун?

— Прочитайте опис природи, якою замилувався Цвіркун.

— Про що згадав Цвіркун, побачивши мурашок?

— Зачитайте, що сказали Мурашки Цвіркуну, прогнавши його.

— Розгляньте малюнок. Який епізод казки відтворено на ньому?

— Чому Цвіркун вирішив змінити життя?

— Як йому це вдалося?

— Як змінилося довкола життя, коли поет перестав співати?

— Чи погоджуєтесь ви із думкою «у кого весело на серці, той краще працює?» Чому?

— Як ви вважаєте, чому мурахи виділили Цвіркунові пайку в дев’ять разів більшу, ніж пайка мурахи?

5. Читання казки учнями вголос

6. Читання «естафетою» з подальшою взаємоперевіркою, розуміння прочитаного

7. Читання за особами

— Прочитайте розмову мурашки з їх королевою.

— Прочитайте за особами розмову мурашки і Цвіркуна.

— Поміркуйте, чому Цвіркун так легко погодився на умову мурашок.

V. Підсумок уроку

— Із казкою якого автора ми ознайомились сьогодні?

— Поміркуйте, у чому полягає цінність мистецтва співу. Які ще види мистецтв ви знаєте?

— Поміркуйте над змістом прислів’їв.

• Поетові потрібні три речі: слово, голос, музика. (Узбецьке)

• І тисяча зірок не замінять одного місяця. (В’єтнамське)

VI. Домашнє завдання

— Складіть план казки. Навчіться за ним переказувати. Прочитайте казку Мурада ас-Сібаї «Розумна жаба».