загрузка...

Хрестоматія

АСТРІД ЛІНДГРЕН

(1907)

Шведська письменниця Астрід Анна Емілія Ліндгрен написала багато художніх творів для дітей і про дітей, у яких тісно переплітаються реальність з фантастикою, завдяки чому вибудовується казковий сюжет. Так було написано спочатку «Пеппі Довгу панчоху» (1945), де, за визнанням авторки, сирітка Пеппі своїми вчинками і вдачею задовольняє мрію кожної дитини про всесилля добра. Про хлопчика, що мріє бути детективом, про те, як він потрапляє до вимріяного світу і що там знаходить, Астрід Ліндгрен розповідає у книжці «Пригоди Калле Блумквіста» (1946). Через деякий час Ліндгрен пише казку «Міо, мій Міо» (1954), в якій сирота, хлопчик Міо, перемагає лицаря Като — втілення злих сил. І сама природа в цих книжках дуже близька настроєві героїв, вона ніби акомпанує їхнім переживанням. У розповіді про сирітський притулок «Расмус — волоцюга» (1956) дітям допомагають не тільки добрі люди, а й тварини і навіть речі.

Перша книжка про Малого і Карлсона побачила світ у 1955 р. В ній описано буденне життя хлопчика і його родини в сучасному місті. Карлсона дорослі вважають вигадкою хлопчика, виявом його потягу до всього таємничого і незвичайного. Проте і сам Карлсон не є чимось надзвичайним, він не наділений фантастичною силою чи надприродною могутністю. Такий собі енергійний товстенький похвалько, який відрізняється від людей тим, що живе на даху і вільно переміщується у просторі, занадто любить себе і завжди готовий до авантюри, до пригод, до дії. «Найкращий у світі Карлсон з його проявами дитячої незадоволеності й безмежного егоїзму є справді чарівним»,— писали критики.

Продовженням книжки про Малого і Карлсона стала друга частина «Карлсон, що живе на даху, прилітає знов» (1963) і третя, остання, «Потаємно з'являється Карлсон, що живе на даху» (1968), де пародіюється детектив.

На початку 60-х років Астрід Ліндгрен створила серію радіопередач про маленьку Чьорвен та її друзів. Згодом було зроблено фільм, а на його основі написано книжку «Ми на острові Сальтрока», в якій поетично змальовано життя дітей.

Шведську письменницю Астрід Ліндгрен називають Андерсеном наших днів. У 1958 р. її нагороджено медаллю великого датського казкаря.

загрузка...
загрузка...